EXCURSIE BISERICEASCĂ ÎN AUSTRIA

mainimg-evaustria

În perioada 28-30 decembrie 2012, cu binecuvântarea PF Părinte Patriarh Daniel, preoţii şi corul Bisericii noastre au efectuat o deplasare în interes misionar pentru comunitatea de români din Viena, ca urmare a invitaţiei de a sluji împreună Sfânta Liturghie, de a rosti cuvântări şi de a susţine concerte de colinde, făcute de Pr. Nicolae Dura, parohul Bisericii Româneşti din Viena.

Cu acest prilej, am participat la viaţa liturgică a Parohiei românilor din Viena (Pr. Mihail-Simion Sasaujan a ţinut cuvântul de învăţătură la finalul Dumnezeieştii Liturghii de duminică), am susţinut mai multe concerte de colinde şi am luat parte la agapa organizată de comunitate.

Cuvântarea finală de mulţumire a Pr. Paroh Nicolae Dura, aprecierile venite din partea credincioşilor şi bucuria sinceră simţită de ambele părţi ne încredinţează că cele trei zile petrecute alături de românii stabiliţi în Viena au reprezentat un moment prielnic de împrospătare spirituală şi de îmbogăţire duhovnicească reciprocă.

Mihai Grigoraş

camera-blackPOZE EVENIMENT