ÎNTÂLNIRE CU ELEVII ȘCOLII GIMNAZIALE NR. 5

posted in: Evenimente | 0

mainimg-scoala5

În baza Protocolului de Parteneriat încheiat între parohia Biserica Albă din Bucureşti şi Scoala Gimnazială nr. 5 (Calea Victoriei nr. 114, sect. 1 Bucureşti), la data de 1 martie 2015, preoţi slujitori şi profesori am avut bucuria de a primi la biserica noastră, în zilele de 30 martie, 6 aprilie şi 9 aprilie 2015, elevi din clasele I-VIII, cu dorinţa de a discuta cu aceştia diferite teme care privesc viaţa lor personală şi spirituală şi integrarea lor în viaţa Bisericii.

Întrebările au fost numeroase – răspunsurile pe masură.

Pe cei care au dorit i-am şi împărtăşit cu Sf. Taină a Euharistiei, acum în perioada Postului Paştilor, ca pregătire duhovnicească în aşteptarea marelui praznic al Învierii Domnului.

Preoţi şi profesori am înţeles frumuseţea şi bucuria deschiderii sufleteşti a copiilor faţă de cele sfinte. Şi-au exprimat dorinţa revenirii la biserica Albă.

Mulţumim pe această cale, domnului Anişor Niţu  - profesor de religie şi doamnei profesoare Cornelia Ghiţă – directoarea Şcolii Gimnaziale nr. 5, pentru întreaga disponibilitate manifestată faţă de acest parteneriat ŞCOALĂ– BISERICĂ.

Pr. Mihai Sasaujan

 

camera-blackPOZE EVENIMENT

Lasa un raspuns