RECEPŢIE PARŢIALĂ RESTAURARE ICONOSTAS

posted in: Evenimente | 0

mainimg-receptie-catapeteasma

În ziua de 20 decembrie 2015, a avut loc recepția parțială a lucrărilor de restaurare a iconostasului bisericii Albe, cu participarea restauratorilor experți Dorin Handrea și Marin Cotețiu care au întocmit proiectul de restaurare și a domnului arhitect Bujor Barbu. Doamna restaurator dr. Sultana Polizu, conducătoarea echipei, ne-a pus la dispoziție un frumos album fotografic cu etapele de restaurare ale fiecărei piese în parte.

Iconostasul restaurat are o vechime de peste două sute de ani, are caracteristicile epocii post-brâncovenești și este cu adevărat emblematic pentru identitatea bisericii noastre.

Felicitări sincere și mulțumiri respectuoase domnilor și doamnelor restauratori care ne-au devenit între timp minunați prieteni.

Pr. Mihai Săsăujan

camera-blackPOZE EVENIMENT

Lasa un raspuns